Nauczyciel Roku
Dodano: 14-10-2010, 09:52

Marek Golka, fizyk z Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, został Nauczycielem Roku w konkursie zorganizowanym przez tygodnik „Głos Nauczycielski". W dn. 13 października podczas uroczystej gali, która odbyła się w Zamku Królewskim, odebrał nagrodę z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i ministra edukacji narodowej Katarzyny Hall.

To już dziewiąta edycja konkursu, którego celem jest uhonorowanie najlepszych nauczycieli w Polsce, mistrzów w swoim zawodzie, pedagogów cenionych przez uczniów, rodziców oraz społeczności lokalne, osoby, które są prawdziwymi autorytetami w swoich środowiskach, cenionymi ekspertami, poświęcającymi każdą wolną chwilę swoim uczniom. Kandydaci zgłaszani są przez grona pedagogiczne, uczniów, rodziców, samorządy i organizacje społeczne. Przy ocenie nauczycieli bierze się pod uwagę ich sukcesy, w tym liczbę laureatów olimpiad, odsetek absolwentów przystępujących do matury i zdających ją, pomoc uczniom w sytuacjach dla nich trudnych.

Marek Golka w ciągu 40 lat pracy zawodowej dochował się 270 finalistów (w tym 105 laureatów) olimpiad fizycznych, technicznych i astronomicznych. Jego 16 uczniów brało także udział w olimpiadach międzynarodowych. Przez wiele lat pracował w renomowanym radomskim VI LO im. J. Kochanowskiego. Od dwóch lat Marek Golka pracuje w Gimnazjum nr 5 w Radomiu. Współpracuje także z XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie – od kilku lat zwycięzcą rankingów na najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w Polsce. Za swoje zasługi w dziedzinie edukacji Marek Golka w 2008 r. otrzymał tytuł Profesora Oświaty.

Podczas gali wręczone zostały także wyróżnienia dla Anity Geratowskiej, nauczycielki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Zespołu „Przygoda" w Rybniku oraz Mariusza Konowrockiego – pedagoga z Gimnazjum nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku. Przyznano także tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku, nagrodzeni zostali również Innowacyjni Nauczyciele oraz Innowacyjne Szkoły.