Część oświatowa subwencji ogólnej dla j.s.t.
Dodano: 23-02-2011, 12:53

Jak co roku wśród pozycji budżetowych dotyczących oświaty jedną z najbardziej istotnych jest ta, która wskazuje na wielkość części oświatowej subwencji ogólnej.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 13.11.2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526, ze zm.), określona w budżecie na rok 2011 kwota części oświatowej została ustalona w wysokości łącznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej nie mniejszej niż przyjęta w ustawie budżetowej w roku bazowym (2010), skorygowanej o kwotę innych wydatków z tytułu zmiany realizowanych zadań oświatowych. Zapisana w ustawie budżetowej kwota to 36 924 829 tys. zł i jest ona wyższa o 5,5% od zaplanowanej na rok 2010.

Część oświatowa subwencji ogólnej, po odliczeniu ustawowej rezerwy, podzielona zostanie między gminy, powiaty i samorządy województw. Procedura dokonywania podziału określana jest w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Jej opracowanie wymaga uwzględnienia typów i rodzajów szkół (placówek) prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz liczby uczniów w tych szkołach (placówkach).

Ostatecznie, w bieżącym roku między jednostki samorządu terytorialnego podzielona zostanie kwota 36 924 829 tys. zł, pomniejszona o przewidzianą prawem rezerwę, stanowiącą 0,6 proc. części oświatowej subwencji. Łączna kwota rezerwy wynosi w 2011 r. ok. 221 550,5 tys. zł.

W związku z powyższym kwota, która ostatecznie przypadnie w udziale j.s.t., to w przybliżeniu 36 703 278,5 tys. zł. Z tego jednostki na kolejnych szczeblach podziału terytorialnego liczyć mogą na następujące środki:

gminy – ok. 21 795 412 tys. zł,

powiaty – ok. 14 166 400 tys. zł,

województwa – ok. 741 467 tys. zł.

W powyższych wielkościach kwotowych uwzględnione zostały: kwota bazowa, kwota uzupełniająca na realizację zadań szkolnych oraz kwota na zadania pozaszkolne. Przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniono ponadto środki na finansowanie wynagrodzeń nauczycieli biorących udział w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu maturalnego.

źródło: Biblioteka Prawa Oświatowego