Decyzja komisji sejmowych w sprawie asystenta nauczyciela
Dodano: 19-03-2014, 12:20

13 marca odbyło się posiedzenie (przełożone z 12 marca) połączonych komisji Edukacji oraz Samorządu Terytorialnego, podczas którego komisje przyjęły sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o systemie oświaty (druk nr 2132), który m.in. przewiduje możliwość zatrudniania w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, asystenta nauczyciela.

Posłowie koalicji rządzącej nie przyjęli propozycji ZNP, zgodnie z którą niemożliwe byłoby wykonywanie przez asystenta zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Taka decyzja oznacza, że asystent nauczyciela, zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy, ale posiadający (obligatoryjnie) kwalifikacje nauczycielskie, będzie mógł pod kierunkiem nauczyciela realizować wszystkie czynności nauczyciela np. w świetlicy szkolnej, bibliotece, a nawet zastępować nauczycieli, pedagogów, czy psychologów.

Proces legislacyjny nie jest jeszcze zakończony, stąd ZNP będzie zabiegał o wprowadzenie poprawki, która nie pozwoli na zatrudnianie w szkole dwóch kategorii nauczycieli.

O dalszych działaniach ZNP zadecyduje Zarząd Główny na posiedzeniu 18 marca br.
żródło: ZG ZNP